DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.02.2010 14:01:15 

ČSOP Chodov

další zajímavosti

výlety:

  • Hrad Švihov
  • Unikátní místo mezi fortifikačními stavbami patří vodnímu hradu Švihov, postavenému na přelomu 15.  a  16.  století na místě bývalé tvrze za účasti stavitele Benedikta Rejta. Jádro hradu tvoří dvě obytná křídla, která uzavírají vnitřní pravidelná nádvoří. Kolem obíhalo předhradí zpevněné baštami a  obehnané dalším vodním příkopem, který spolu s několika přilehlými rybníky vytvářely umělý ostrov. Švihov se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby. lnteriéry mají návštěvníkovi přiblížit život na hradě v 16.  století. V kapli jsou umístěny gotické plastiky, v tanečním sále je instalován malovaný renesanční kazetový strop, součástí prohlídky je také hradní zbrojnice. Ve výstavním sále jsou periodické historické expozice.
  • Původně vodou chráněná tvrz ze 14. století patřící rodu Rýzmbergů. V 15.  století byla napadena a získána husity. koncem 15. a začátkem 16. století postavil na jejím původním místě Půta Vihovský z Rýzmberka nový hrad s důmyslným fortifikačním systémem s vodním opevněním, které vytvořilo umělý ostrov. Na stavbě hradu se podílel také známý pražský stavitel Benedikt Rejt. Pozdějšími majiteli se stali Říčanští ze Štěkně, do r. 1945 hrad vlastnili Černínové z blízkých Chudenic. Koncem 17.  století byl celý areál přeměněn na sýpku. Rozsáhlé opravy hradu byly provedeny státem po roce 1950.

  • Expozice:

    Hrad je náznakově instalován renesančním nábytkem, přístupná je hradní kaple s freskou sv. Jiří a  sbírkou gotických plastik, taneční sál s nádherným renesančním kazetovým stropem a hradní zbrojnice. V předhradí je spolu s pokladnou nově přestavěn prostor bývalé stáje na výstavní sál.

                                                                                                                   

             

V areálu hradu je možnost navštívení samostatné výstavy skřítků a strašidel známé Vítězslavy Klimtové. Výstava má vlastní otevírací dobu a vstupné.

více o výstavě  KUK   SEM


                                            Náměstí  

  • Město karafiátů, dragounů, ale také Brána Šumavy. S městem Klatovy jsou spojena jména J. Vrchlického, V. M. Krameria, J. Thomayera, J. Kvapila a mnohých dalších

                      Přehled významných památek :

  • Do výše 81 metrů se tyčí Černá věž, dílo Antonia de Salla. Věž byla postavena v  období let 1547 až 1557 z  neomítnutých tesaných kvádrů. Tato nepřehlédnutelná dominanta měla být místem, z  něhož by bylo možné přehlédnou a ovládat centrální město, chránit ho tak proti častým požárům i proti nepříteli. Byla symbolem bohatství s patřičnou okázalostí. Na ochoz v  pátém patře vede 226 schodů. Odměnou za namáhavý výstup je krásný výhled na okolí, za jasného počasí i na vzdálené šumavské vrchy.

    Majestátně působící barokní stavba jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce s  bohatě zdobeným dekorativním průčelím  a interiérem přitahuje už na první pohled. Stavbu započal architekt Carlo Lurago v  roce 1656, později se na jejích úpravách podílel architekt Giovanni Domenico Orsi. Během staletí se několikrát rekonstruovala. Kostel je vystavěn na půdorysu latinského kříže s  kupolí nad křížením ramen a zachovává tím tak klasickou koncepci jezuitských chrámů. Nejvýraznější vnějším prvkem jsou barokní portály, pocházející z dílny uznávaného architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

    Katakomby - tajemné podzemní prostory jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Ignáce navozují pocit posvátné úcty. V  této kostelní kryptě byly pohřbíváni členové jezuitského řádu a významné osobnosti města . První zemřelí byly do katakomb ukládáni ještě před dokončením stavby od počátku 70. let 17. století. Pohřbívání v  katakombách ukončily patenty císaře Josefa II. v  roce 1783, které zakazovaly pohřby v  kostelech.  Důmyslně řešený větrací systém umožňuje udržovat optimální teplotu vhodnou pro konzervaci mumifikovaných těl. Do dnešních dnů se jich zachovalo asi třicet.

              více o Klatovech                                                                                                                                                                                                                                                                                                    


     

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek